Kalendarium wydarzeń
01 maja sob,
Było, minęło, trwa - plenerowa wystawa o Przegorzałach
04 maja wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
06 maja czw, 18:00
Language Club
11 maja wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
13 maja czw, 18:00
Language Club
15 maja sob,
Rowerem przez Kraków 2021 - przedłużamy nabór prac!
18 maja wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
20 maja czw, 18:00
Language Club
21 maja pt,
Informacja na temat działalności od 21 maja 2021
25 maja wt, 11:00
Strefa Rodzica: Zdrowy Dzień Mamy
25 maja wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
26 maja śr, 11:00
Strefa Rodzica: Bim Bom
27 maja czw, 11:00
Strefa Rodzica: Sportowy duch i ruch
27 maja czw, 18:00
Language Club
01 cze wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
02 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Bim Bom
08 cze wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
09 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Bim Bom
10 cze czw, 18:00
Language Club
15 cze wt, 19:00
Rendez-vous français - francuskie konwersacje
16 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Bim Bom
17 cze czw, 18:00
Language Club
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny
Zagraliśmy razem w 29. Finale WOŚP!
25 stycznia 2021
Dzięki Waszym licytacjom, na aukcjach charytatywnych zebraliśmy łącznie 1034 zł. DZIĘKUJEMY! Cała ta kwota zostaje przekazana na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy zrobić coś dobrego i dołożyć swoją cegiełkę do 29. Finału WOŚP. Gratulujemy zwycięzcom licytacji, którzy wkrótce otrzymają od nas e-zaproszenia na czerwcowe wydarzenie. ---Gramy razem dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!Zapraszamy do wzięcia udziału w charytatywnej licytacji zaproszeń na rodzinny spacer detektywistyczny w Przegorzałach. Dochód z aukcji zostanie w całości przeznaczony na wsparcie dla fundacji WOŚP, która w tym roku zbiera środki dla dziecięcych oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.Spacer detektywistyczny to połączenie zwiedzania z grą miejską, moderowaną przez licencjonowanego przewodnika. W czasie spaceru dzieci wcielają się w rolę tropicieli zagadek i wspólnie prowadzą śledztwo oparte na faktach historycznych. Spacer poprowadzi przewodniczka krakowska Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka z Dziecięcego Biura Detektywistycznego.Na naszych aukcjach można wylicytować zaproszenia dla jednego, dwójki, trójki lub czwórki dzieci. Każdemu dziecku towarzyszyć może jeden rodzic. Szczegóły na stronach aukcji w serwisie Allegro:- https://allegro.pl/oferta/spacer-detektywistyczny-po-zwierzyncu-1-dziecko-10149195810 - https://allegro.pl/oferta/spacer-detektywistyczny-po-zwierzyncu-2-dzieci-10149205542- https://allegro.pl/oferta/spacer-detektywistyczny-po-zwierzyncu-3-dzieci-10149208140- https://allegro.pl/oferta/spacer-detektywistyczny-po-zwierzyncu-4-dzieci-10149218159Aukcje potrwają do 2 lutego 2021.
Zapisz się
International Language Club - nowe zajęcia stałe
25 stycznia 2021
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w International Language Club, czyli zajęciach językowych prowadzonych przez Jeremiego, młodego wolontariusza z Francji. Zajęcia odbywają się online w każdy czwartek o 18:00. Gry, zabawy i quizy prowadzone po angielsku pozwolą oswoić się z językiem obcym w swobodnej atmosferze.Zapisy prowadzimy przez FORMULARZ.Udział w zajęciach jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu z programu Europejskiego Korpusu Solidarności.___Eng.Klub Kultury Przegorzaly invites the teenagers to meet Jérémy, a youth French volunteer, for the Language Club. Every Thursday at 6pm, you can meet online for various activities. It will be a great opportunity to practice and learn english on the funny way.Register HERE online now to save you placeThe participation to this activity is completely free and financed by the European Solidarity Corps.
Zapisz się
A to jest moja bohaterka! - konkurs plastyczny
01 stycznia 1970
Pierwsza kobieta chirurg, zdobywczyni himalajskich szczytów, agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda... To tylko niektóre bohaterki ilustracji Joanny Rusinek do książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy". Świat jest pełen niezwykłych kobiet, które każdego dnia udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Warto je upamiętnić, choć często nie szukają rozgłosu, a ich nazwisk nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet ani w podręcznikach do historii.A czy w Twoim życiu jest bohaterka, która zasługuje, by znaleźć się w gronie najwspanialszych dam, dziewczyn i dziewuch? Może jest nią Twoja mama, babcia, ulubiona nauczycielka albo autorka ukochanej książki?Stwórz portret swojej bohaterki, napisz krótko dlaczego warto ją wyróżnić i prześlij skan lub zdjęcie pracy na adres zapisy.przegorzaly@dworek.eu do 31.01.2021 r. Na autorów wybranych prac czekają nagrody.Tych, którzy mieszkają w Krakowie, zachęcamy do odwiedzenia wystawy "Damy, dziewuchy, dziewczyny" w dniach 4-10.01.2021 i powieszenia tam swojej pracy. Portret Twojej bohaterki może stać się częścią wystawy. Z prac nadesłanych w formie elektronicznej stworzymy natomiast wystawę wirtualną, bo każda bohaterka zasługuje na wyróżnienie. Do dzieła!Regulamin konkursu znajduje się w zakładce KONKURSY.
Zapisz się
Bestiariusz krakowski - konkurs literacki
31 stycznia 2021
Dawno temu ludzie tłumaczyli sobie różne wydarzenia i zjawiska istnieniem tajemniczych, fantastycznych postaci. Uważali na przykład, że złą pogodę przynosił ponury Chmurnik, Licho złośliwie ukrywało przed nimi domowe przedmioty, a niejaka Południca czyhała na bezpieczeństwo tych, którzy ciężko pracowali w polu w upalne dni. Dziś już mało kto pamięta o tych stworach, a na ludowe wierzenia patrzymy z przymrużeniem oka... Ale czy na pewno słusznie?A gdyby tak wyobrazić sobie, że w Krakowie żyją rozmaite baśniowe istoty, które po kryjomu wpływają na życie mieszkańców miasta? Powodują poranne korki na ulicach, rozdmuchują smog lub przyciągają wszystkie gołębie na krakowski rynek?Zapraszamy do stworzenia wspólnego "Bestiariusza krakowskiego" i przedstawienia krótkiej literackiej charakterystyki wymyślonego przez siebie stwora. Jak wygląda? Skąd się wziął w naszym mieście? Jakie są jego dobre lub złe uczynki? Czy lepiej go unikać czy może warto się z nim zaprzyjaźnić?Prace należy przesyłać na adres zapisy.przegorzały@dworek.eu do dnia 31 stycznia 2021 roku. Na autorów najciekawszych pomysłów czekają nagrody!Regulamin konkursu znajduje się w zakładce KONKURSY.Konkurs jest inspirowany plenerową wystawą ilustracji do książką Kamili i Łukasza Loskotów "Czy to pies czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów".
Zapisz się
FERIE Z KULTURĄ - Śledztwo online w sprawie murali kazimierskich
08 stycznia 2021, 15 stycznia 2021
Wiecie, że w Krakowie powstaje co raz więcej murali, które wspaniale wpisują się w krajobraz miasta, zdobiąc coraz więcej budynków? Podczas ferii zapraszamy Was na specjalny spacer detektywistyczny dla dzieci w formule online, podczas którego odkryjemy tajemnice murali krakowskiego Kazimierza. Podczas internetowego śledztwa Dziecięcego Biura Detektywistycznego pani Fiszki dowiemy się o czym wie tylko niebieski lew? Gdzie podział się maluch z Kazimierza? Czy ufo może wylądować na ścianie? zapisy: jednorazowe wydarzenie
Wstęp wolny
FERIE Z KULTURĄ: Zimowy spacer wśród sztuki
04 stycznia 2021, 11 stycznia 2021
Niech zimą Zielone Centrum Przegorzał wypełni się sztuką! W czasie ferii zapraszamy naszych sąsiadów do wyjścia z domu i pospacerowania po okolicy. Aby ten spacer umilić, pokażemy plenerowo wystawy z naszych archiwalnych zbiorów. Wśród drzew w przestrzeni na rogu ul. Kamedulskiej i ul. Szyszko-Bohusza zawisną: 4.01 – 10.01 „Damy, dziewuchy, dziewczyny” czyli ilustracje Joanny Rusinek do książki Anny Dziewit Meller o niezwykłych kobietach, które zapisały się na łamach naszej historii 11.01 – 17.01 Południce, strzygi i utopce zilustrowane przez Kamilę Łoskot w bestiariuszu „Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów” Dzieci mogą aktywnie włączyć się w każdą wystawę, biorąc udział w konkursach z nagrodami: konkurs plastyczny „A to jest moja bohaterka!” i konkurs literacki „Bestiariusz krakowski”. Drogę do ulicznej galerii sztuki wskażą dzieła uczestników Małej Akademii Plastycznej. Wypatrujcie m.in. artystycznych parasoli i obrazów wykonanych techniką pouringu. Miłego spaceru! Uwaga, odwiedzając plenerową wystawę pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego dystansu i stosowaniu aktualnych wytycznych reżimu sanitarnego.
Wstęp wolny
Rodzinny Teatr Cieni przy ul. Księcia Józefa
09 grudnia 2020
Dwie małe mieszkanki Przegorzał zapraszają na przygotowywany przez siebie spektakl w formie teatru światła i cieni, który odbędzie się 9 grudnia (środa) o godz. 17:00 w oknie budynku przy ul. księcia Józefa 104. Zachęcamy dzieci wraz z rodzicami do wybrania się na krótki zimowy spacer, by obejrzeć to domowe przedstawienie. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych widzów! Wydarzenie potrwa ok. 10-15 minut. Spektakl został przez dziewczynki przygotowany z pomocą Teatru Figurki.
Wstęp wolny
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
05 grudnia 2020
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja, by podziękować tym, którzy działają społecznie i pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Nasz Klub już od kilku lat angażuje się w organizację wolontariatu europejskiego w ramach programów EVS, a od 2018 roku Europejskiego Korpusu Solidarności. Co roku do naszego zespołu dołącza nowy wolontariusz. Jako organizacja wysyłająca wspieramy też zagraniczne projekty młodych osób z Polski.Dzięki wolontariuszom otwieramy się na współpracę międzynarodową i poszerzamy kulturalną ofertę Klubu. Nasi wolontariusze prowadzą konwersacje językowe, organizują wydarzenia, wystawy i warsztaty dla dzieci. Dzielą się swoją energią, doświadczeniami i kulturą, pomagając nam na co dzień. Wolontariat europejski stał się integralną częścią naszej pracy i nie wyobrażamy sobie Klubu bez niego!Dziękujemy wolontariuszom, którzy byli z nami przez ostatnie lata: Laura, Iris, Fany, Stefano, Sergi, Jeanne i Jeremy!Tegoroczni wolontariusze pracujący w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i jego filiach oraz w XXVII Liceum Ogólnokształcącym przygotowali film, w którym opowiadają o swoich rodzinnych stronach, naszych instytucjach i o tym, czym jest dla nich idea wolontariatu. Kliknij, by zobaczyć film.
Wstęp wolny
Informacja na temat działalności Klubu od 7.11
01 grudnia 2020
Od 7 listopada do odwołania Klub Kultury Przegorzały będzie działał wyłącznie online, zgodnie z decyzją Rady Ministrów o zamknięciu instytucji kultury dla odwiedzających.To nie znaczy, że przestajemy pracować i tworzyć kulturę! Wydarzenia i spotkania, które miały się odbyć stacjonarnie, będziemy organizować dla Was w sieci. W wirtualny świat przenosimy również prowadzone przez nas zajęcia stałe:- Studio wokalne i nauka gry na instrumentach- Mała Akademia Plastyczna- Pracownia Filmowa PIKSEL- Język hiszpański, korepetycje z języka angielskiego, konwersacje z języka francuskiego i logopedia- Joga i gimnastyka Aktywne50+- Strefa Rodzica online Klubu Kultury PrzegorzałyZachęcamy do kontynuacji zajęć w formie zdalnej. Instruktorzy skontaktują się z Państwem w sprawie szczegółów technicznych i proponowanych narzędzi pracy online. Tymczasowo zawieszamy zajęcia:- Angielski dla najmłodszych - Taniec z elementami akrobatykiBędziemy bardzo tęsknić za Waszymi odwiedzinami i typowym gwarem klubowych popołudni, ale mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami online. Śledźcie naszą stronę internetowa, Facebooka, Instagrama i Youtube.Do zobaczenia w sieci!
Wstęp wolny
Małe historie wielkiego Krakowa
31 grudnia 2020
Małe historie wielkiego Krakowa to cykl filmów prezentujących osobliwe miejsca i nieznane zabytki znajdujące się na terenie czterech krakowskich dzielnic: Zwierzyńca, Prądnika Białego, Krowodrzy i Bronowic. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do odkrywania lokalnych historii i poznawania dziedzictwa kulturowego ukrytego w miejscach poza utartymi szlakami. Do każdego filmu dołączamy mapkę, która pomoże zlokalizować prezentowane miejsca. Zobacz filmy:1. Zwierzyniec: Dwór na JodłowejJakie tajemnice kryje dwór na ulicy Jodłowej? Kim była mała Ania, która mieszkała w nim sto lat temu? I skąd w Przegorzałach wzięło się tyle koni?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.2. Prądnik Biały: Fort TonieDlaczego Fort Tonie uznaje się za najbardziej wyjątkowy obiekt Twierdzy Kraków? Ile armii strzegło go przed laty? I kto króluje w nim dzisiaj?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.3. Krowodrza: Fabryka CzekoladyKogo nazywano Wielkim Krakowskim Królem Czekolady? Czy da zamienić budynki browaru na wytwórnię słodkich łakoci? Gdzie na ulicy Wrocławskiej szukać śladów po dawnej fabryce?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu. 4. Bronowice: Fort MydlnikiGdzie ukryta jest najciekawsza w Mydlnikach "malownicza ruina"? Czy warto wybrać się na spacer w poternie i wejść do kaponiery? Do czego może służyć fort, gdy już nie ma w nim żołnierzy?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Dworku Białoprądnickiego. Materiały historyczne: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce Realizacja materiału filmowego: Łucja Malec Kornajew "Fishka Kraków Tours", Kamil Wojtak "57 Film"Sfinansowano ze środków Miasta Krakowa. Zadanie publiczne: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.Projekt związany z obchodami XXX lecia Dzielnic Krakowa.
Wstęp wolny
Jesteśmy na Instagramie!
10 listopada 2020
Choć nie możemy spotkać się teraz w realu, bardzo chcemy utrzymać z Wami kontakt! Dlatego zapraszamy do obserwowania naszego Klubu również na Instagramie. Będziemy pokazywać Wam, co słychać w Przegorzałach i podzielimy się działaniami kulturalnymi, które prowadzimy w sieci. Śledźcie nasz profil: @kk_przegorzały. Do zobaczenia!
Wstęp wolny
Zwierzyniec - odkryj go na nowo! Przewodnik i konkurs
30 listopada 2020
Czym był ukochany przez mieszkańców Zwierzyńca "Krokodyl"? Z czego słynął Dziadek Pudełko? Ile taczek potrzebowano do wzniesienia kopca Piłsudskiego? Gdzie najchętniej "rżnięto w gałę", a gdzie zjeżdżano na saneczkach? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie lektura e-przewodnik "Zwierzyniec - odkryj go na nowo" przygotowanego w ramach projektu SzpiedzyWiedzy.pl przez fundację Trasa dla bobasa w partnerstwie z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Przewodnik dostępny TUTAJ. Publikacja ma nowoczesną formę app boka, łączącą atrakcyjną narrację z interaktywnymi zadaniami i zagadkami.Wszystkich małych detektywów chętnych poznać tajemnice krakowskich dzielnic zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie szpiegowskim: https://www.trasadlabobasa.pl/dzielnicekrakowaRozwiązane zagadki można przesyłać do 30 listopada.Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody: zabawki, gadżety, niespodzianki, a także zaproszenia na indywidualne rodzinne zwiedzanie krakowskich muzeów i instytucji.
Newsletter