Kalendarium wydarzeń
01 cze czw, 11:10
Strefa Rodzica: Czytadełko
02 cze pt, 17:00
Wystawa prac Małej Akademii Plastycznej i uroczysty finisaż
06 cze wt, 17:15
Strefa Rodzica: Bawialnia
07 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Gordonki (brak miejsc)
13 cze wt, 17:15
Strefa Rodzica: Bawialnia
14 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Gordonki (brak miejsc)
15 cze czw, 11:10
Strefa Rodzica: Folkloromaniaki
17 cze sob,
PRZE-PIKNIK
20 cze wt, 17:15
Strefa Rodzica: Bawialnia
21 cze śr, 11:00
Strefa Rodzica: Gordonki (brak miejsc)
22 cze czw, 11:10
Strefa Rodzica: Folkloromaniaki
25 cze nd, 15:30
Bezpłatne warsztaty Mozaika Ceramiczna- Budżet Obywatelski 2022
26 cze pon, 9:00
Wakacje z kulturą - KONTRASTY
26 cze pon, 15:30
Bezpłatne warsztaty Mozaika Ceramiczna- Budżet Obywatelski 2022
27 cze wt, 9:00
Wakacje z kulturą - KONTRASTY
27 cze wt, 15:30
Bezpłatne warsztaty Mozaika Ceramiczna- Budżet Obywatelski 2022
28 cze śr, 9:00
Wakacje z kulturą - KONTRASTY
29 cze czw, 9:00
Wakacje z kulturą - KONTRASTY
30 cze pt, 9:00
Wakacje z kulturą - KONTRASTY
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Historia

W roku 1946 w Przegorzałach w okolicy boiska kamedułów została zbudowana drewniana świetlica, stanowiąca zaplecze klubu sportowego klubu sportowego Przegorzalanka. W drewnianym budynku parterowym ze sceną i salą widowiskową i dwoma pomieszczeniami szatnią dla piłkarzy i szatnią dla drużyny przeciwnej, która w na czas imprez zamieniała się w bar. Po II wojnie pod patronatem wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa działał tam dzielnicowy klub środowiskowy/kultury, dotowany przez miasto. W klubie w latach 50tych pani Cień tworzyła zespół taneczny i teatralny a mieszkańcy zbierali się na spotkania i grę w karty. Świetlica w tej formie działała do lat 70 kiedy to się spaliła.

W latach 70 tych równocześnie z budową przychodni zdrowia przy ulicy Kamedulskiej powstał prostopadły do ośrodka parterowy budynek przeznaczony na cele kultury, działający głównie jako miejsce spotkań. Zarządzali nim pan Kapelak a później pan Żuk. Od roku 1997 kierownikiem Klubu Środowiskowego Przegorzały została pani Wiesława Waryszak, oferując w działalności klubowej zajęcia stałe, imprezy kulturalne i wycieczki turystyczne.



Klub Przegorzały przeszedł ogromną metamorfozę w przeciągu ostatnich 10ciu lat. W 2009 roku ze skromnej osiedlowej świetlicy, dysponującej jednym 60cio metrowym pomieszczeniem w zaniedbanym, parterowym budynku, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wieloletniej kierownik klubu Wiesławy Waryszak, byłego Radnego Dzielnicy VII Krzysztofa Łuszczka, byłego przewodniczącego Rady Dzielnicy VII Andrzej Hawranka, oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Przegorzał i finansowaniu Urzędu Miasta Krakowa przekształcił się w nowoczesną, przestronną i świetnie wyposażoną i pozbawioną barier architektonicznych placówkę, z wieloma wygodnymi salami do zajęć.

Kolejne zmiany przyniosły lata 2012-2018 kiedy to w klubie udostępniono Internet, samoobsługową stację rowerową, rowerowe stojaki i rower towarowy Babboe. Równocześnie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2015 w ramach projektu Multimedialny Zwierzyniec nastąpiła modernizacja pracowni multimedialnej poprzez zakup nowoczesnych komputerów, oprogramowania graficznego, sprzętu do nagrywania i obróbki dźwięku, skanera i lamp oświetleniowych ułatwiających pracę uczestnikom zajęć Laboratorium Multimedialnego.



W 2016 roku Klub kultury Przegorzały został pomalowany wewnątrz i doposażony w meble i zabawki edukacyjne małych dzieci, oraz otworzono w nim nieodpłatne spotkania dla rodzin w ramach Strefy Rodzica. Klub stał się rozpoznawalną placówką, wychodzącą swymi działaniami daleko poza definicję osiedlowego klubu kultury, oferującą różnorodne zajęcia stałe dla różnych grup wiekowych oraz kulturalne wydarzenia cieszące się dużą frekwencją publiczności tak miejscowej jak również zamieszkałej w Krakowie publiczności zagranicznej.

Od roku 2012 Klub kultury Przegorzały w związku ze zmianą kierownictwa rozpoczął działalność w dziedzinie współpracy międzynarodowej, realizując wiele krótko i długoterminowych międzynarodowych projektów. Korzystając z grantów Programu Komisji Europejskiej Erasmus Plus realizuje wielomiesięczne projekty wolontariatu europejskiego poświęcone tematowi kultury i integracji.



W ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 na skrzyżowaniu ulic Kamedulskiej i Szyszko-Bohusza powstało Zielone Centrum Przegorzał: nawierzchnie piesze z kamienia łupanego oraz żwirowe, płaski trawnik poprzedzielany trawiastymi pagórkami, niewielki ogród kwiatowy, rabata z roślin cieniolubnych, elementy małej architektury, oświetlenie, a wszystko razem to stanowi bajkową scenerię dla muralu znajdującego się na elewacji Klubu Przegorzały. Mural powstał dzięki współpracy z Fundacją fundacja Świadoma Przestrzeń w ramach projektu 101 Murali dla Krakowa. Autor projektu muralu Marcin Wierzchowski umieścił na muralu symbole związane ze Zwierzyńcem: kopiec Piłsudskiego, Panny Zwierzynieckie, zwierzęta z Zoo i stróżówkę willi Szyszko-Bohusza. Eteryczna pianiska widniejąca w centrum muralu przypomina postać pani Krystyny Lepszy, długoletniej nauczycielki gry na pianinie w Klubie Kultury Przegorzały, pracującej z kilkoma pokoleniami dzieci i młodzieży ze Zwierzyńca.

W Zielonym Centrum znajduje się również pulpit z informacjami o interesujących przegorzalskich obiektach i krzesła-niekrzesła.