Przeskocz do treści
Projekt

Ocalić od zapomnienia

„Ocalić od zapomnienia” to projekt Klubu Kultury Przegorzały, mający na celu utrwalenie pamięci o historii Przegorzał, ich tradycji, lokalnych zwyczajach, a także o mieszkańcach, którzy wnieśli ważny wkład w historię tego miejsca. Chcemy poznać historie ludzi żyjących tutaj od wielu dziesięcioleci – niektórzy z nich są związani z tą częścią Krakowa od urodzenia.

W ramach projektu w latach 2015-2019 cyklicznie odbywały się spotkania z mieszkańcami Dzielnicy VII Zwierzyniec. Organizatorzy spotkań inicjowali swobodną narrację opartą m.in. o najodleglejsze sąsiedzkie wspomnienia. Część z nich została zarejestrowana w formie wywiadów. Mieszkańcy dzielili się nie tylko swoimi historiami, ale również prywatnymi archiwami: zdjęciamii dokumentami rodzinnymi. W trakcie spotkań z seniorami część udostępnionych nam pamiątek, dokumentujących dawne tradycje i obrzędy tego regionu została zdigitalizowana. Dodatkowo, pod okiem grafika, uczestnicy projektu mieli okazję nauczyć się obsługi komputera, skanera i programów niezbędnych do realizacji projektu.

Efektem trwającego kilka lat projektu były dwie wystawy poświęcone historii Przegorzał: jedną z nich, plenerową, stale można oglądać w sąsiedztwie Klubu Kultury Przegorzały. Zebrane materiały, wywiady i zdjęcia zostały udostępnione cyfrowo na stronie krakowskiego Zwierzyńca. Są też regularnie upowszechniane za pomocą mediów społecznościowych: Facebooka i Instagrama.

W ramach projektu powstało sześć filmów – wywiadów z mieszkańcami dzielnicy:
– rozmowa z Andrzejem Saniternikiem – o przedwojennym życiu na Zwierzyńcu
– rozmowa z Anną Spiss – wspomnienia z czasów okupacji
– rozmowy z Krzysztofem Łuszczkiem – o klubie sportowym „Przegorzalanka”, o przegorzalskim „Barze pod dyszlem” i o przeszłości bielańskich wodociągów
– rozmowa z Małgorzatą Jurecką – o dzieciństwie w willi „Baszta” Adolfa Szyszko-Bohusza

Filmy można obejrzeć kanale Youtube Klubu Kultury Przegorzały.