Przeskocz do treści
Projekt

Sztuka po krakosku – wchodzę w to!

„Sztuka po krakosku – wchodzę w to” to projekt Stowarzyszenia na rzecz Dworku Białoprądnickiego oparty na współpracy z sześcioma Klubami Kultury, filiami Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki (w tym z naszym Klubem). Projekt to sekwencja wyjątkowych warsztatów, wydarzeń i prezentacji online, które pokazują siłę lokalnej społeczności poprzez prezentację artystów mieszkających po sąsiedzku, a równocześnie wskazują na mocne powiązania naszych instytucji z artystami uznanymi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Efektem projektu „Sztuka po krakosku” jest kilkadziesiąt różnorodnych nagrań i spotkań on-line, od konsultacji z mistrzami po bajki dla dzieci stworzone w nowej odsłonie.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

I. Cykl spotkań „Oko w oko z Mistrzem” – Klub Kultury „Wena”:
Unikatowe, około godzinne spotkania on-line z Mistrzami, podczas których będą omawiane wcześniej zgłoszone prace, przesłane droga elektroniczną. Mistrzowie będą udzielać wskazówek metodycznych i warsztatowych, ukierunkowujących dalszą pracę. Uwagi i rady podążać będą za propozycją i inwencją danej osoby, ale będą pomagać także szerokiej publiczności obserwującej spotkanie w znalezieniu odpowiedniej twórczej drogi.
a) Mistrz Sebastian Sołdrzyński – link do wydarzenia na Facebooku.
b) Mistrz Mariusz Patyra;
c) Mistrz Piotr Trybalski;
d) Mistrzyni Joanna Zemanek – link do wydarzenia na Facebooku.

II. Krakowski teatr dźwiękowy – Klub Kultury „Paleta”:
Współczesna adaptacja dźwiękowa krakowskiej legendy „Pan Twardowski”. Autorzy projektu: Olga Kowalska, Konstanty Antonowicz.Realizacja będzie opierać się na efektach akustycznych i muzyce, kładąc wzmożony nacisk na budowanie wrażenia trójwymiarowej przestrzeni poprzez dźwięk, a w mniejszym stopniu na narracji i dialogach aktorów. Projekt dedykowany także osobom niewidomym i słabowidzącym – wykorzystanie technologii binauralnych dźwięku 3D umożliwi doświadczenie przestrzennej przygody dźwiękowej porównywalnej do rzeczywistego spaceru po ulicach Krakowa. Efektem będzie ok. 10 min. słuchowisko w dwóch ok. 5-minutowych odcinkach, które zostanie udostępnione na platformie internetowej. Dodatkowo słuchowisko w formie zapisu CD (100 egz. płyt) zostanie udostępnione Polskiemu Związkowi Niewidomych.

III. „Wszystko gra” – Klub Kultury „Wola”:
Cykl ośmiu spotkań, podczas których o instrumentach będą opowiadać wybitni krakowscy muzycy związani z Klubem Kultury „Wola”, obejmujący prezentację instrumentów dawnych, współczesnych oraz komputerowej technologii obróbki dźwięku. Spotkania on-line, trwające około 20 min.
a) „Opanuj przodków fortepianu!” – Anna Huszczo
b) „O, rany, ale organy!” – Filip Presseisen
c) „O lutni i o lutni basowej, co się teorbą zowie” – Anna Wiktoria Swoboda
d) „Od drewna do metalu. O flecie współczesnym w detalu”– Leszek HeFi Wiśniowski
e) „Oboje mają historyę swoję” – Katarzyna Pilipiuk
f) „Posłuchaj treli skrzypiec i fideli” – Artur Łuczak
g) „Waltornia niepokorna” – Paweł Dziewoński
h) „Na komputerze i tableciku dźwięków bez liku” – Piotr Laska

IV. „Artysta – sąsiad w sieci”- Klub Kultury „Mydlniki”Cykl 5 spotkań z architektką Magdaleną Krajewską, mieszkanką dzielnicy Bronowice, prowadzonych w formie trwających około 50 min. kursów rysunku dla młodzieży i dorosłych.

V. „Domowe studio filmowe”- Klub Kultury „Przegorzały”Cykl filmów prezentujących domowe sposoby na zrealizowanie filmu animowanego, wzbogaconych o tutoriale do nauki programów do animacji. Materiał przeznaczony dla dzieci i młodzieży, ale może służyć jako inspiracja dla nauczycieli, instruktorów i innych kadr kultury. Przygotowanie i realizacja: Katarzyna Agopsowicz.

VI. „Rysowanie na ekranie”- Klub Kultury „Łokietek”
Bajki dla najmłodszych widzów (3-6lat) tworzone przez Alicję Karczmarską-Strzebońską w formie autorskiej opowieści opartej na kanwie znanych bajek takich jak „Czerwony Kapturek” czy „Calineczka” z tworzeniem ilustracji na żywo z wykorzystaniem rozmaitych środków wyrazu (7 filmów po 10-15 min.)