Przeskocz do treści
Bez kategorii

List pożegnalny od naszej wolontariuszki Anastasii

Witam wszystkich!

Mam na imię Anastasiia i pochodzę z Ukrainy. Przez ostatni rok uczestniczyłam w życiu codziennym Klubu Kultury Przegorzały i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa! Niestety moja przygoda w projekcie IntegrART, Europejskiego Korpusu Solidarności, właśnie dobiegła końca i chciałam podsumować to niesamowite doświadczenie, jakim był udział w projekcie. I choć trudno jest ująć w słowa wszystkie te emocje i ogromną wdzięczność, jaką czuję, to postanowiłam po prostu opowiedzieć o tym, czym miałam okazję zajmować się jako wolontariuszka.

W trakcie całego pobytu byłam zachęcana do tego, aby rozwijać swoje zainteresowania i wykorzystywać swoje umiejętności, a także nabywać nowe. Na początku były to najprostsze czynności, takie jak projektowanie i wieszanie plakatów, potem praca z mediami społecznościowymi oraz pomaganie przy organizacji wydarzeń kulturalnych, a następnie prowadzenie własnych warsztatów podczas wakacji oraz ferii z kulturą. To ostatnie czasami stanowiło dla mnie wyzwanie ze względu na różnice językowe i specyfikę pracy z dziećmi, ale było też bardzo zabawne. Za każdym razem jednak traktowałam to, jako nowe doświadczenie, naukę empatii i poszerzenie umiejętności komunikacyjnych.  

Niektóre rzeczy, jakie robiłam w ramach wolontariatu były tak wspaniałe, że przed przyjazdem do Krakowa, nie wyobrażałam sobie nawet, że mogę się ich podjąć! Przykładem są 2 wystawy, które przygotowałam w klubie kultury. Pierwsza z nich dedykowana pięknu natury dotyczyła pobliskiego lasu, któremu groziło wycięcie. Druga wystawa traktowała o modzie – rozmawialiśmy o polskich i ukraińskich projektantach i projektantkach oraz o tym, jakie reprezentują wartości we współczesnym świecie konsumpcjonizmu. W radiu Jazzkultura, które nadaje z Dworku Białoprądnickiego, współprowadziłam audycję „Glips of UA”. Bardzo lubiłam współpracę z wolontariuszką Irą, z Klubu Kultury Wola.
Kolejną niezapomnianą rzeczą dla mnie były warsztaty kreatywnego pisania, jakie poprowadziłam w Przgorzałach. Biorąc pod uwagę moje dziennikarskie doświadczenie cieszę się, że mogłam podzielić się wskazówkami dotyczącymi pisania oraz zaobserwować, jaką wartość ma pisanie czy to w pracy, czy jako hobby. To doświadczenie było dla mnie czymś zupełnie nowym. Zorganizowałam także wydarzenie nawiązujące do narodowego dnia Ukrainy, jakim jest Dzień Wyszywanki – tradycyjnej koszuli ozdobionej regionalnym haftem. Patrząc wstecz, jestem naprawdę szczęśliwa, że zrobiłam tak różne od siebie rzeczy! I to nie wydarzyłoby się nigdy, gdyby nie wsparcie koordynatorek projektu i przyjaciół za, co jestem bardzo wdzięczna.      

Abstrahując od udziału w samym projekcie, mieszkanie w Krakowie i podróżowanie po Polsce było dla mnie bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Dziękuję bardzo Alicji, Weronice i Oldze za ich wsparcie i przyjaźń przez ten cały czas. Oraz wszystkim tym, których spotkałam po drodze począwszy od uczestników zajęć w klubie kultury przez instruktorów i uczestników wydarzeń. To jest inspirujące obserwować, jak wytrwale pracujecie dla swojej lokalnej społeczności, honorując przeszłość i dbając o lepsze jutro.

Życzę wszystkiego, co najlepsze wszystkim tym, których poznałam oraz wolontariuszowi, który niebawem zastąpi mnie w biurze Klubu Kultury Przegorzały. Jestem pewna, że wniesie wiele nowych interesujących pomysłów na wydarzenia w klubie. Niech nowy rozdział się otworzy! Aczkolwiek, jeśli będę znowu w Krakowie na pewno Was odwiedzę 😊

Do zobaczenia!

Anastasiia

Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej oraz Programowi Europejski Korpus Solidarności od lat realizujemy projekt wolontariatu europejskiego IntegrART. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj klikając TUTAJ.