Przeskocz do treści
Plenerowe

Mała Akademia Plastyczna na Wielkiej Paradzie Smoków

Podczas tegorocznej 23. Wielkiej Parady Smoków wypatrujcie uczestników naszej Małej Akademii Plastycznej!

W naszym Klubie od kilku tygodni grupa dzieci pod okiem instruktorki Martyny Repetowskiej pracuje nad wielką figurą smoka, którą zaprezentujemy 9 czerwca o 12:00 w barwnym smoczym pochodzie z Plant ulicą Grodzką na Rynek Główny.

Jaki będzie przegorzalski smok? Opowiada opiekunka pracowni, pani Martyna Repetowska:
„Ponieważ tematem parady są smoki z bajek, baśni i powieści postanowiliśmy poszukać inspiracji do naszej pracy w trochę innej geograficznie części Europy. Myślami dzieciaki powędrowały na północ wskazując świat Wikingów. Poszukując wzmianek o smokach, natknęliśmy się na Jörmunganda. To olbrzymi smok-wąż zamieszkujący ocean otaczający Midgard, świat ludzi w mitologii nordyckiej. Według legendy, był tak wielki, że mógł objąć całą Ziemię swoim ogonem.

Według przepowiedni, Jörmungand miał stoczyć walkę z Thorem, bogiem piorunów, podczas Ragnaröku, ostatecznej bitwy bogów i olbrzymów. Podczas tej walki obaj mieli zabić się nawzajem. Jörmungand jest symbolem chaosu i zniszczenia, a jego walka z Thorem uosabia odwieczną walkę porządku z chaosem.

Dzieciaki z Malej Akademii Plastycznej zafascynowane tą historią i jej symboliką spróbowały odtworzyć tę walkę porządku z chaosem, która odgrywa się na każdych naszych zajęciach plastycznych i stworzyć tym samym swojego smoka.”

Więcej informacji o Paradzie Smoków: https://www.groteska.pl/spektakle/wydarzenia/23-wielka-parada-smokow-smoki-bajek-basni-i-powiesci