Przeskocz do treści
Plenerowe

Ceramika odkryta – śladami Heleny i Romana Husarskich

Wykład
darmowe
grupowe
plenerowe

Z okazji nadania skwerowi przy ulicy Jodłowej imienia Heleny i Romana Husarskich zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z twórczością przegorzalskich artystów. Husarscy to wybitne postaci w historii krakowskiej ceramiki powojennej. Stworzone przez nich wielkoformatowe mozaiki ceramiczne są dziś na nowo odkrywane i doceniane przez kolejne pokolenia miłośników sztuki modernizmu.

O parze niezwykłych artystów opowie Bożena Kostuch – doktor historii sztuki, kustoszka Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki XIX i XX wieku i autorka książek popularyzujących wiedzę na ten temat.

Ilustracją do opowieści o Husarskich będzie plenerowa wystawa fotograficzna. Po części na skwerze nastąpi wspólne przejście do pobliskiego kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć zaprojektowane przez Husarskich oryginalne dekoracje ceramiczne.

Wszystkich uczestników zapraszamy na uroczystość nadania skwerowi imienia Romana i Heleny Husarskich w dniu 30.09.2023 o godzinie 11:00.

Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz na naszej stronie internetowej.

Wydarzenie finansowane przez Dzielnicę VII Zwierzyniec.


Helena z d. Burtan i Roman Husarscy poznali się w czasie studiów w krakowskiej ASP. W latach 50 XX w. na terenie rodzinnej posiadłości w Przegorzałach założyli pracownię, w której opracowywali eksperymentalne metody wykorzystania ceramiki w rzeźbie. Byli wynalazcami piropiktury – techniki dekoracyjnej zwanej popularnie „malarstwem ogniowym”. Do ich najsłynniejszych krakowskich dzieł należą m.in. mozaiki „Miasta” w dawnym biurze Orbisu w hotelu Cracovia i „Biegacze” na fasadzie KS Korona. Dekoracje ich autorstwa znajdują się również w warszawskich Łazienkach, w muzeum bitwy pod Grunwaldem, w Chrzanowie, Kielcach, Zielonkach i Tarnowie.

Zainteresowanych zapraszamy do dalszej lektury na naszej stronie: https://zwierzyniec.dworek.eu/helena-i-roman-husarscy/

Wykład