Przeskocz do treści

Wystawa „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”

Dzięki współpracy z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie od 19 września 2022 w Klubie Kultury Przegorzały będzie dostępna wystawa czasowa „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”.

Podczas II wojny światowej „Glinnik”, położony w Krakowie-Przegorzałach (wówczas Krakau-Wartenberg) był miejscem masowych egzekucji Polaków więzionych przez Niemcy w więzieniu św. Michała ul. Senackiej oraz przy ul. Montelupich. Ofiary chowano w grobach indywidualnych lub zbiorowych na miejscu straceń. W latach 70. dochodzenie w tej sprawie było zawieszone z powodu trudności w dotarciu do niemieckojęzycznych materiałów dotyczących potencjalnych sprawców. Obecnie znajduje się tutaj niewielka nieogrodzona łąka z pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć bliżej nieustalonej liczby straconych. W wyniku archeologicznych prac poszukiwawczych udało się odnaleźć szczątki 125 osób, w tym 115 mężczyzn i 10 kobiet. Badania „Glinika” zlecił Małopolskie Urząd Wojewódzki w Krakowie, a przeprowadził zespół specjalistów z Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk oraz Ośrodka Archeologii Gór i Wyżyn w Krakowie.

W wyniku prac archeologicznych udało się zidentyfikować tylko jedną osobę – Zofię Eichenbaum z d. Kühn. Z tego powodu, podczas ekshumacji zabezpieczony został materiał biologiczny niezbędny do identyfikacji genetycznej ofiar. Członkowie rodzin, którzy przypuszczali, że na terenie Glinnika zginął ktoś z ich bliskich, mogli nieodpłatnie przekazywać materiał DNA do badań.

W 2012 r. dzięki staraniom Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera miejsce wpisane zostało do ewidencji cmentarzy i grobów wojennych. Koncepcję urządzenia cmentarza wybrano spośród prac wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Ekspozycja czasowa Muzeum Armii Krajowej, którą gościmy w Przegorzałach prezentowana była w Muzeum AK w latach 2021-2022. Ma ona na celu ukazanie i utrwalenie w pamięci zbiorowej historii tego szczególnego miejsca straceń, które wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Autorem wystawy jest dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.