Przeskocz do treści

Nasi wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności

Dzięki programowi Europejski Korpus Solidarności, co roku do naszego zespołu dołącza młody wolontariusz lub wolontariuszka z europejskiego kraju. Wolontariusze współorganizują wydarzenia kulturalne oraz prowadzą własne zajęcia i warsztaty. Wszystkie realizowane przez nich działania są oferowane lokalnej społeczności bezpłatne, dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej.

IntegrART7 (2023-2024)
Juozapas z Litwy

Juozapas, czyli Joseph lub po prostu Jo pracował z nami w sezonie 2023-2024r. Bardzo angażował się w życie klubu i pomagał nam w tworzeniu oferty kulturalnej dla lokalnej społeczności rozumianej nie tylko jako Przegorzały, ale całe miasto Kraków i jego międzynarodowa społeczność. Samodzielnie przygotował aż 4 wystawy: Digital Landscapes Exhibition – autorska wystawa prac Juozapasa, Przegorzały tworzą Europę – wystawa fotokolaży, z okazji okrągłego, 20 letniego jubileuszu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwie wystawy prac grupy krakowskich artystów – expatów, do której sam należał: Spring Exhibition i Global Vision Exhibiotion.

Przez cały rok prowadził autorskie warsztaty Komiksu i Mangi, które odbywały się w każdy czwartek w godzinach wieczornych. Ale nie lubił się nudzić i w piątkowe popołudnia poprowadził także warsztaty tworzenia wlepek oraz warsztaty graficzne wraz z naszą plastyczką Martyną Repetowską.

Juozapas zorganizował też w naszym Klubie wielokulturowe śniadanie integrujące środowisko wolontariuszy międzynarodowych projektów w Krakowie. Mistrzowsko opanował polskie kolędy i podczas Sąsiedzkiego Wieczoru Kolęd akompaniował naszym uczestnikom na fortepianie. W czasie wakacji i ferii zimowych codziennie prowadził dla dzieci zajęcia z języka angielskiego oraz filmu animowanego. Dzięki talentowi zarówno artystycznemu, jak i dobrej edukacji muzycznej wziął udział w jury do konkursu plastycznego i wokalnego. Prowadził media społecznościowe projektu IntegrART i współorganizował wydarzenia z innymi wolontariuszami w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki takie jak International Board Games i Cozy Nest Garden Party. Wystąpił w telewizji internetowej Dworek.tv w programie poświęconym tożsamości młodych Europejczyków przygotowanym z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Joseph, we miss you!

IntegrART6 (2022-2023)
Anastasiia z Ukrainy

W sezonie 2022-2023 miałyśmy przyjemność współpracować z Anastasiią z Ukrainy. Jej energia i zaangażowanie zaowocowały wieloma wspaniałymi projektami. 

Anastasiia była autorką dwóch wystaw. Fotograficzna wystawa “Nie było nas, był las” zwracała uwagę na wartość przyrodniczego dziedzictwa przegorzalskiego lasu łęgowego. Wystawie towarzyszyły pro-ekologiczne warsztaty i wspólne budowanie karmnika dla ptaków. Druga wystawa, “United in Fashion” pokazywała prace młodych ukraińskich i polskich artystów modowych. 

Wykorzystując wcześniejsze doświadczenie zawodowe, Anastasiia poprowadziła w naszym Klubie kurs kreatywnego pisania po angielsku “Write your own story”. Z okazji Dnia Wyszywanki samodzielnie zorganizowała w wieczór ukraińskiej poezji i muzyki. W czasie ferii zimowych i wakacji letnich codziennie prowadziła autorskie różnorodne warsztaty dla dzieci. Wspierała codzienną pracę naszego zespołu, pomagając nam w realizacji zajęć i wydarzeń, robiąc zdjęcia i prowadząc profil Klubu na Instagramie. 

Działania Anastasii nie ograniczały się do Przegorzał. Wraz z pozostałymi wolontariuszami IntegrART6 zorganizowała dwa duże wydarzenia w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki: Dzień Wolontariusza w grudniu oraz kończący projekt festiwal sztuki Kalejdoskop. W dworkowym radiu Jazzkultura współprowadziła cotygodniową audycję “Glimpse of UA” przybliżającą anglojęzycznym odbiorcom współczesną kulturę Ukrainy. 

Anastasiia promowała efekty całego projektu, prowadząc media społecznościowe IntegrART na Facebooku i Instagramie. Regularnie publikowała też artykuły na naszej stronie VolunteerinKrakow, poruszając w swoich tekstach ważne dla Programu tematy, takie jak ekologia, równość społeczna i zdrowie. Jej promujące projekt artykuły ukazały się dwóch lokalnych gazetach: ogólnomiejskim „Dwutygodniku Kraków.pl” i dzielnicowym „Kurierze Zwierzynieckim”.

IntegrART5 (2021-2022)
Krystian ze Słowacji

W sezonie 2021-2022 pracował z nami wolontariusz, który przybył zza miedzy, od naszych najbliższych sąsiadów. Krystian prowadził konwersacje z języka angielskiego, wykonał ekologiczną wystawę Future of Now, na której zaprezentował między innymi namalowane przez siebie obrazy oraz stworzył społeczny ogródek warzywny. Podczas ferii zimowych i wakacji letnich prowadził dla dzieci warsztaty kulturoznawcze . Pomagał nam w obsłudze wydarzeń i wystaw. Zorganizował otwarte warsztaty plastyczne dla lokalnej społeczności podczas Przepikniku i warsztaty dla dzieci podczas czterech tygodni wakacji.

Prowadził stronę Volunteer’in Kraków zbierającą efekty naszych minionych projektach wolontariatu. Obsługiwał fanpage Volunteer’in Kraków, na który zgłaszało się wielu obcokrajowców, szukających informacji w jaki sposób mogą pomagać w Krakowie uchodźcom z Ukrainy. Raz w tygodniu udzielał się w krakowskiej Szafie Dobra, i wykonał film promujący działanie tego miejsca. Prowadził też media społecznościowe Integrart Przegorzały na facebooku oraz Integrart_przegorzały na Instagramie.

IntegrART4 (2020-2021)
Jeremy z Francji

W październiku 2020 roku do naszego zespołu dołączył Jeremy Heulin z Francji. Jeremy wspierał codzienną pracę Klubu Kultury Przegorzały i organizację wydarzeń, m. in. przygotowanie i promocję wystawy Baśnie, których nie czytano dziewczynkom. Ze względu na zaostrzone przepisy sanitarne i zamknięcie Klubu, jego działalność przeniosła się do sieci.

Rozwijając swoje umiejętności w zakresie montażu video, Jeremy tworzył filmy promocyjne dotyczące własnego wolontariatu Poznajcie Jeremiego jak i Dnia Wolontariusza oraz projekt Frankofonia w Krakowie, czyli cykl wywiadów z młodymi, francuskojęzycznymi mieszkańcami Krakowa. Prowadził samodzielnie cotygodniowe, nieodpłatne zajęcia online: konwersacje językowe z francuskiego dla osób dorosłych Le Rendez-vous Francais oraz gry i zabawy po angielsku dla dzieci Language Club. Po otwarciu Klubu, zorganizował kilka własnych wydarzeń, m.in. spotkanie Popołudnie po francusku i warsztaty gry w pétanque, wystawę sztuki i warsztaty Bodypainting oraz zajęcia dla dzieci w czasie Akcji Lato. Jeremy prowadził też media społecznościowe Integrart Przegorzały na facebooku oraz Integrart_przegorzały na Instagramie. Materiały wideo z projektu znajdują się na playliście IntegrART4.

IntegrART3 (2019-2020)
Jeanne z Francji

Uczestniczką prowadzonego w latach 2019-2020 projektu była Jeanne Ragot z Francji. Jeanne przyjechała do nas w październiku i od razu aktywnie włączyła się w pracę naszego zespołu. Brała udział w przygotowaniu i realizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów, wystaw i koncertów. Pomagała nam w ich promocji, samodzielnie projektując plakaty naszych wydarzeń oraz prowadząc media społecznościowe Integrart Przegorzały na Facebooku oraz Integrart_przegorzały na Instagramie. Prowadziła cotygodniowe konwersacje z języka francuskiego dla dorosłych. Tworzyła własne animacje, jak na przykład tę z okazji Międzynarodowego Dnia Francofonii. Przygotowywała własne wydarzenia, np. francuskie warsztaty bożonarodzeniowe oraz zajęcia kulturoznawcze dla dzieci w czasie ferii zimowych. Gdy wiosną pandemia COVID-19 uniemożliwiła nam spotykanie się, Jeanne nakręciła serię filmów pt. Domowa mini lekcja francuskiego publikowanych w serwisie Youtube i na Facebooku. Przygotowała dwie wirtulane wystawy Wiosna oraz Rowerem Przez Kraków. Brała udział w spotkaniach dla młodzieży promujących program Europejski Korpus Solidarności. Latem wraz z pozostałymi uczestnikami projektu zaangażowała się w organizację festiwalu ARTmosphere w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Zwieńczeniem jej pracy w Klubie Kultury Przegorzały była przygotowana przez nią samodzielnie wystawa fotograficzna I was here.

IntegrART2 (2018-2019)
Sergi z Hiszpanii

Cóż to był za wspaniały wolontariat! Sergi prowadził w naszym klubie zajęcia tańca latynoamerykańskiego. Sześć par uczestniczyło w cotygodniowych tanecznych spotkaniach, ćwicząc nie tylko nowe rytmy, ale przy okazji również podstawy języka hiszpańskiego. Prócz tego Sergi wraz z Barbarą, mieszkanką Przegorzał przygotowywali układ taneczny do występów. Sergi prowadził cotygodniowe konwersacje z języka hiszpańskiego dla dorosłych. Przygotowywał własne wydarzenia, np. hiszpańsko-włoskie Dziady, spotkania dotyczące historii Polski dla obcokrajowców oraz zajęcia kulturoznawcze dla dzieci w czasie ferii zimowych. Sergi po zakończonym projekcie pozostał w Polsce. Efekty projektu IntegrART3 zebrane są również w wideo.