Kalendarium wydarzeń
04 sty pon,
FERIE Z KULTURĄ: Zimowy spacer wśród sztuki
04 sty pon, 16:00
FERIE Z KULTURĄ: International Language Club
05 sty wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
08 sty pt, 11
FERIE Z KULTURĄ - Śledztwo online w sprawie murali kazimierskich
11 sty pon,
FERIE Z KULTURĄ: Zimowy spacer wśród sztuki
11 sty pon, 16:00
FERIE Z KULTURĄ: International Language Club
12 sty wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
15 sty pt, 11
FERIE Z KULTURĄ - Śledztwo online w sprawie murali kazimierskich
19 sty wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
26 sty wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
31 sty nd,
FERIE Z KULTURĄ: Bestiariusz krakowski - konkurs literacki
31 sty nd,
FERIE Z KULTURĄ: A to jest moja bohaterka - konkurs plastyczny
02 lut wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
09 lut wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
16 lut wt, 19:00
Rendez-vous français - konwersacje online
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Zapisz się
FERIE Z KULTURĄ - Śledztwo online w sprawie murali kazimierskich
08 stycznia 2021, 15 stycznia 2021
Wiecie, że w Krakowie powstaje co raz więcej murali, które wspaniale wpisują się w krajobraz miasta, zdobiąc coraz więcej budynków? Podczas ferii zapraszamy Was na specjalny spacer detektywistyczny dla dzieci w formule online, podczas którego odkryjemy tajemnice murali krakowskiego Kazimierza. Podczas internetowego śledztwa Dziecięcego Biura Detektywistycznego pani Fiszki dowiemy się o czym wie tylko niebieski lew? Gdzie podział się maluch z Kazimierza? Czy ufo może wylądować na ścianie? zapisy: jednorazowe wydarzenie
Wstęp wolny
FERIE Z KULTURĄ: International Language Club
04 stycznia 2021, 11 stycznia 2021
International Language Club to propozycja na ferie zimowe dla dzieci i nastolatków, którzy chcą w bezstresowy sposób podszkolić swój angielski. Zajęcia w formie on-line poprowadzi Jérémy Heulin, młody wolontariusz z Francji. W programie m.in. nauka angielskiego i innych języków przez zabawę, wspólne gry internetowe, quizy i dyskusje.Wiek: 13-18 latTerminy: 4-8.01 i 11-15.01g. 16:00 - 17:00Spotkania online prowadzone przez ZOOM lub Google MeetsZapisy przez formularz.Zajęcia są bezpłatne dzięki dofinansowaniu z programu Europejskiego Korpusu Solidarności.
Zapisz się
FERIE Z KULTURĄ: A to jest moja bohaterka - konkurs plastyczny
31 stycznia 2021
Pierwsza kobieta chirurg, zdobywczyni himalajskich szczytów, agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda... To tylko niektóre bohaterki ilustracji Joanny Rusinek do książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy". Świat jest pełen niezwykłych kobiet, które każdego dnia udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Warto je upamiętnić, choć często nie szukają rozgłosu, a ich nazwisk nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet ani w podręcznikach do historii.A czy w Twoim życiu jest bohaterka, która zasługuje, by znaleźć się w gronie najwspanialszych dam, dziewczyn i dziewuch? Może jest nią Twoja mama, babcia, ulubiona nauczycielka albo autorka ukochanej książki?Stwórz portret swojej bohaterki, napisz krótko dlaczego warto ją wyróżnić i prześlij skan lub zdjęcie pracy na adres zapisy.przegorzaly@dworek.eu do 31.01.2021 r. Na autorów wybranych prac czekają nagrody.Tych, którzy mieszkają w Krakowie, zachęcamy do odwiedzenia wystawy "Damy, dziewuchy, dziewczyny" w dniach 4-10.01.2021 i powieszenia tam swojej pracy. Portret Twojej bohaterki może stać się częścią wystawy. Z prac nadesłanych w formie elektronicznej stworzymy natomiast wystawę wirtualną, bo każda bohaterka zasługuje na wyróżnienie. Do dzieła!Regulamin konkursu znajduje się w zakładce KONKURSY.
Wstęp wolny
FERIE Z KULTURĄ: Bestiariusz krakowski - konkurs literacki
31 stycznia 2021
Dawno temu ludzie tłumaczyli sobie różne wydarzenia i zjawiska istnieniem tajemniczych, fantastycznych postaci. Uważali na przykład, że złą pogodę przynosił ponury Chmurnik, Licho złośliwie ukrywało przed nimi domowe przedmioty, a niejaka Południca czyhała na bezpieczeństwo tych, którzy ciężko pracowali w polu w upalne dni. Dziś już mało kto pamięta o tych stworach, a na ludowe wierzenia patrzymy z przymrużeniem oka... Ale czy na pewno słusznie?A gdyby tak wyobrazić sobie, że w Krakowie żyją rozmaite baśniowe istoty, które po kryjomu wpływają na życie mieszkańców miasta? Powodują poranne korki na ulicach, rozdmuchują smog lub przyciągają wszystkie gołębie na krakowski rynek?Zapraszamy do stworzenia wspólnego "Bestiariusza krakowskiego" i przedstawienia krótkiej literackiej charakterystyki wymyślonego przez siebie stwora. Jak wygląda? Skąd się wziął w naszym mieście? Jakie są jego dobre lub złe uczynki? Czy lepiej go unikać czy może warto się z nim zaprzyjaźnić?Prace należy przesyłać na adres zapisy.przegorzały@dworek.eu do dnia 31 stycznia 2021 roku. Na autorów najciekawszych pomysłów czekają nagrody!Regulamin konkursu znajduje się w zakładce KONKURSY. Konkurs jest inspirowany plenerową wystawą ilustracji do książką Kamili i Łukasza Loskotów "Czy to pies czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów".
Zapisz się
FERIE Z KULTURĄ: Oferta zajęć online
14 grudnia 2020
Ten rok jest nietypowy i wielu z nas pewnie spędzi ferie zimowe w domu. Aby nieco umilić ten czas, zachęcamy do kontynuowania zajęć w formie online.W ferie przed ekranami czekać na Was będą instruktorzy:GRY NA INSTRUMENTACH: Gitara (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek)prowadzący: Artur Bryk, Ivan PlugatariovSkrzypce (terminy do ustalenia indywidualnie)prowadząca: Kinga Kabzińska NowakPianino (terminy do ustalenia indywidualnie)prowadzący: Mikołaj NiżegorodcewKREATYWNEGO STUDIA WOKALNEGOWokal (wtorki, czwartki)Prowadząca: Izabela BąkJĘZYKÓW OBCYCHAngielski (terminy do ustalenia indywidualnie)Prowadząca: Izabela OlczykHiszpański (wtorki, środy, soboty)Prowadząca: Beata Krzywda Francuskie konwersacje (wtorki, g. 19:00)Prowadzący: Jeremy HeulinWYTWÓRNI FILMOWEJ PIKSELPiątkiProwadząca: Katarzyna AgospowiczLOGOPEDIIProwadząca: Natalia Sewera, Aleksandra KucharskaTerminy do ustalenia indywidualnieCeny zajęć znajdują się w zakładce "Cennik".Prosimy uczestników chcących kontynuować zajęcia o kontakt ze swoim instruktorem.Poszukiwacze nowych pasji, którzy chcieliby dołączyć do zajęć, mogą zapisać się przez formularz w zakładce "Zapisz się".
Wstęp wolny
FERIE Z KULTURĄ: Zimowy spacer wśród sztuki
04 stycznia 2021, 11 stycznia 2021
Niech zimą Zielone Centrum Przegorzał wypełni się sztuką! W czasie ferii zapraszamy naszych sąsiadów do wyjścia z domu i pospacerowania po okolicy. Aby ten spacer umilić, pokażemy plenerowo wystawy z naszych archiwalnych zbiorów. Wśród drzew w przestrzeni na rogu ul. Kamedulskiej i ul. Szyszko-Bohusza zawisną: 4.01 – 10.01 „Damy, dziewuchy, dziewczyny” czyli ilustracje Joanny Rusinek do książki Anny Dziewit Meller o niezwykłych kobietach, które zapisały się na łamach naszej historii 11.01 – 17.01 Południce, strzygi i utopce zilustrowane przez Kamilę Łoskot w bestiariuszu „Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów” Dzieci mogą aktywnie włączyć się w każdą wystawę, biorąc udział w konkursach z nagrodami: konkurs plastyczny „A to jest moja bohaterka!” i konkurs literacki „Bestiariusz krakowski”. Drogę do ulicznej galerii sztuki wskażą dzieła uczestników Małej Akademii Plastycznej. Wypatrujcie m.in. artystycznych parasoli i obrazów wykonanych techniką pouringu. Miłego spaceru! Uwaga, odwiedzając plenerową wystawę pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego dystansu i stosowaniu aktualnych wytycznych reżimu sanitarnego.
Wstęp wolny
Rodzinny Teatr Cieni przy ul. Księcia Józefa
09 grudnia 2020
Dwie małe mieszkanki Przegorzał zapraszają na przygotowywany przez siebie spektakl w formie teatru światła i cieni, który odbędzie się 9 grudnia (środa) o godz. 17:00 w oknie budynku przy ul. księcia Józefa 104. Zachęcamy dzieci wraz z rodzicami do wybrania się na krótki zimowy spacer, by obejrzeć to domowe przedstawienie. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych widzów! Wydarzenie potrwa ok. 10-15 minut. Spektakl został przez dziewczynki przygotowany z pomocą Teatru Figurki.
Wstęp wolny
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
05 grudnia 2020
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja, by podziękować tym, którzy działają społecznie i pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Nasz Klub już od kilku lat angażuje się w organizację wolontariatu europejskiego w ramach programów EVS, a od 2018 roku Europejskiego Korpusu Solidarności. Co roku do naszego zespołu dołącza nowy wolontariusz. Jako organizacja wysyłająca wspieramy też zagraniczne projekty młodych osób z Polski.Dzięki wolontariuszom otwieramy się na współpracę międzynarodową i poszerzamy kulturalną ofertę Klubu. Nasi wolontariusze prowadzą konwersacje językowe, organizują wydarzenia, wystawy i warsztaty dla dzieci. Dzielą się swoją energią, doświadczeniami i kulturą, pomagając nam na co dzień. Wolontariat europejski stał się integralną częścią naszej pracy i nie wyobrażamy sobie Klubu bez niego!Dziękujemy wolontariuszom, którzy byli z nami przez ostatnie lata: Laura, Iris, Fany, Stefano, Sergi, Jeanne i Jeremy!Tegoroczni wolontariusze pracujący w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i jego filiach oraz w XXVII Liceum Ogólnokształcącym przygotowali film, w którym opowiadają o swoich rodzinnych stronach, naszych instytucjach i o tym, czym jest dla nich idea wolontariatu. Kliknij, by zobaczyć film.
Wstęp wolny
Informacja na temat działalności Klubu od 7.11
01 grudnia 2020
Od 7 listopada do odwołania Klub Kultury Przegorzały będzie działał wyłącznie online, zgodnie z decyzją Rady Ministrów o zamknięciu instytucji kultury dla odwiedzających.To nie znaczy, że przestajemy pracować i tworzyć kulturę! Wydarzenia i spotkania, które miały się odbyć stacjonarnie, będziemy organizować dla Was w sieci. W wirtualny świat przenosimy również prowadzone przez nas zajęcia stałe:- Studio wokalne i nauka gry na instrumentach- Mała Akademia Plastyczna- Pracownia Filmowa PIKSEL- Język hiszpański, korepetycje z języka angielskiego, konwersacje z języka francuskiego i logopedia- Joga i gimnastyka Aktywne50+- Strefa Rodzica online Klubu Kultury PrzegorzałyZachęcamy do kontynuacji zajęć w formie zdalnej. Instruktorzy skontaktują się z Państwem w sprawie szczegółów technicznych i proponowanych narzędzi pracy online. Tymczasowo zawieszamy zajęcia:- Angielski dla najmłodszych - Taniec z elementami akrobatykiBędziemy bardzo tęsknić za Waszymi odwiedzinami i typowym gwarem klubowych popołudni, ale mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami online. Śledźcie naszą stronę internetowa, Facebooka, Instagrama i Youtube.Do zobaczenia w sieci!
Wstęp wolny
Małe historie wielkiego Krakowa
31 grudnia 2020
Małe historie wielkiego Krakowa to cykl filmów prezentujących osobliwe miejsca i nieznane zabytki znajdujące się na terenie czterech krakowskich dzielnic: Zwierzyńca, Prądnika Białego, Krowodrzy i Bronowic. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do odkrywania lokalnych historii i poznawania dziedzictwa kulturowego ukrytego w miejscach poza utartymi szlakami. Do każdego filmu dołączamy mapkę, która pomoże zlokalizować prezentowane miejsca. Zobacz filmy:1. Zwierzyniec: Dwór na JodłowejJakie tajemnice kryje dwór na ulicy Jodłowej? Kim była mała Ania, która mieszkała w nim sto lat temu? I skąd w Przegorzałach wzięło się tyle koni?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.2. Prądnik Biały: Fort TonieDlaczego Fort Tonie uznaje się za najbardziej wyjątkowy obiekt Twierdzy Kraków? Ile armii strzegło go przed laty? I kto króluje w nim dzisiaj?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.3. Krowodrza: Fabryka CzekoladyKogo nazywano Wielkim Krakowskim Królem Czekolady? Czy da zamienić budynki browaru na wytwórnię słodkich łakoci? Gdzie na ulicy Wrocławskiej szukać śladów po dawnej fabryce?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu. 4. Bronowice: Fort MydlnikiGdzie ukryta jest najciekawsza w Mydlnikach "malownicza ruina"? Czy warto wybrać się na spacer w poternie i wejść do kaponiery? Do czego może służyć fort, gdy już nie ma w nim żołnierzy?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Dworku Białoprądnickiego. Materiały historyczne: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce Realizacja materiału filmowego: Łucja Malec Kornajew "Fishka Kraków Tours", Kamil Wojtak "57 Film"Sfinansowano ze środków Miasta Krakowa. Zadanie publiczne: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.Projekt związany z obchodami XXX lecia Dzielnic Krakowa.
Wstęp wolny
Jesteśmy na Instagramie!
10 listopada 2020
Choć nie możemy spotkać się teraz w realu, bardzo chcemy utrzymać z Wami kontakt! Dlatego zapraszamy do obserwowania naszego Klubu również na Instagramie. Będziemy pokazywać Wam, co słychać w Przegorzałach i podzielimy się działaniami kulturalnymi, które prowadzimy w sieci. Śledźcie nasz profil: @kk_przegorzały. Do zobaczenia!
Wstęp wolny
Zwierzyniec - odkryj go na nowo! Przewodnik i konkurs
30 listopada 2020
Czym był ukochany przez mieszkańców Zwierzyńca "Krokodyl"? Z czego słynął Dziadek Pudełko? Ile taczek potrzebowano do wzniesienia kopca Piłsudskiego? Gdzie najchętniej "rżnięto w gałę", a gdzie zjeżdżano na saneczkach? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie lektura e-przewodnik "Zwierzyniec - odkryj go na nowo" przygotowanego w ramach projektu SzpiedzyWiedzy.pl przez fundację Trasa dla bobasa w partnerstwie z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Przewodnik dostępny TUTAJ. Publikacja ma nowoczesną formę app boka, łączącą atrakcyjną narrację z interaktywnymi zadaniami i zagadkami.Wszystkich małych detektywów chętnych poznać tajemnice krakowskich dzielnic zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie szpiegowskim: https://www.trasadlabobasa.pl/dzielnicekrakowaRozwiązane zagadki można przesyłać do 30 listopada.Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody: zabawki, gadżety, niespodzianki, a także zaproszenia na indywidualne rodzinne zwiedzanie krakowskich muzeów i instytucji.
Newsletter