Kalendarium wydarzeń
01 gru czw, 11:00
Strefa Rodzica: Czytadełko
04 gru nd,
Nie było nas, był las - wystawa fotografii
06 gru wt, 10:30
Rodzinne śpiewanki po ukraińsku | Сімейне музикування
06 gru wt, 11:00
Сімейне музикування | Rodzinne śpiewanki po ukraińsku
07 gru śr, 11:00
Strefa Rodzica: Gordonki
08 gru czw,
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza #beIntegrART Festival
08 gru czw, 11:10
Strefa Rodzica: Folkloromaniaki
13 gru wt, 10:30
Rodzinne śpiewanki po ukraińsku | Сімейне музикування
13 gru wt, 11:00
Сімейне музикування | Rodzinne śpiewanki po ukraińsku
14 gru śr, 11:00
Strefa Rodzica: Gordonki
17 gru sob, 16:00
Spotkanie z aniołami - międzypokoleniowe warsztaty świąteczne
17 gru sob, 16:00
Spotkanie z aniołami - międzypokoleniowe warsztaty świąteczne
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Zapisz się
FERIE Z KULTURĄ - Śledztwo online w sprawie murali kazimierskich
08 stycznia 2021, 15 stycznia 2021
Wiecie, że w Krakowie powstaje co raz więcej murali, które wspaniale wpisują się w krajobraz miasta, zdobiąc coraz więcej budynków? Podczas ferii zapraszamy Was na specjalny spacer detektywistyczny dla dzieci w formule online, podczas którego odkryjemy tajemnice murali krakowskiego Kazimierza. Podczas internetowego śledztwa Dziecięcego Biura Detektywistycznego pani Fiszki dowiemy się o czym wie tylko niebieski lew? Gdzie podział się maluch z Kazimierza? Czy ufo może wylądować na ścianie? zapisy: jednorazowe wydarzenie
Wstęp wolny
FERIE Z KULTURĄ: Zimowy spacer wśród sztuki
04 stycznia 2021, 11 stycznia 2021
Niech zimą Zielone Centrum Przegorzał wypełni się sztuką! W czasie ferii zapraszamy naszych sąsiadów do wyjścia z domu i pospacerowania po okolicy. Aby ten spacer umilić, pokażemy plenerowo wystawy z naszych archiwalnych zbiorów. Wśród drzew w przestrzeni na rogu ul. Kamedulskiej i ul. Szyszko-Bohusza zawisną: 4.01 – 10.01 „Damy, dziewuchy, dziewczyny” czyli ilustracje Joanny Rusinek do książki Anny Dziewit Meller o niezwykłych kobietach, które zapisały się na łamach naszej historii 11.01 – 17.01 Południce, strzygi i utopce zilustrowane przez Kamilę Łoskot w bestiariuszu „Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów” Dzieci mogą aktywnie włączyć się w każdą wystawę, biorąc udział w konkursach z nagrodami: konkurs plastyczny „A to jest moja bohaterka!” i konkurs literacki „Bestiariusz krakowski”. Drogę do ulicznej galerii sztuki wskażą dzieła uczestników Małej Akademii Plastycznej. Wypatrujcie m.in. artystycznych parasoli i obrazów wykonanych techniką pouringu. Miłego spaceru! Uwaga, odwiedzając plenerową wystawę pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego dystansu i stosowaniu aktualnych wytycznych reżimu sanitarnego.
Wstęp wolny
Rodzinny Teatr Cieni przy ul. Księcia Józefa
09 grudnia 2020
Dwie małe mieszkanki Przegorzał zapraszają na przygotowywany przez siebie spektakl w formie teatru światła i cieni, który odbędzie się 9 grudnia (środa) o godz. 17:00 w oknie budynku przy ul. księcia Józefa 104. Zachęcamy dzieci wraz z rodzicami do wybrania się na krótki zimowy spacer, by obejrzeć to domowe przedstawienie. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych widzów! Wydarzenie potrwa ok. 10-15 minut. Spektakl został przez dziewczynki przygotowany z pomocą Teatru Figurki.
Wstęp wolny
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
05 grudnia 2020
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja, by podziękować tym, którzy działają społecznie i pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Nasz Klub już od kilku lat angażuje się w organizację wolontariatu europejskiego w ramach programów EVS, a od 2018 roku Europejskiego Korpusu Solidarności. Co roku do naszego zespołu dołącza nowy wolontariusz. Jako organizacja wysyłająca wspieramy też zagraniczne projekty młodych osób z Polski.Dzięki wolontariuszom otwieramy się na współpracę międzynarodową i poszerzamy kulturalną ofertę Klubu. Nasi wolontariusze prowadzą konwersacje językowe, organizują wydarzenia, wystawy i warsztaty dla dzieci. Dzielą się swoją energią, doświadczeniami i kulturą, pomagając nam na co dzień. Wolontariat europejski stał się integralną częścią naszej pracy i nie wyobrażamy sobie Klubu bez niego!Dziękujemy wolontariuszom, którzy byli z nami przez ostatnie lata: Laura, Iris, Fany, Stefano, Sergi, Jeanne i Jeremy!Tegoroczni wolontariusze pracujący w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i jego filiach oraz w XXVII Liceum Ogólnokształcącym przygotowali film, w którym opowiadają o swoich rodzinnych stronach, naszych instytucjach i o tym, czym jest dla nich idea wolontariatu. Kliknij, by zobaczyć film.
Wstęp wolny
Informacja na temat działalności Klubu od 7.11
01 grudnia 2020
Od 7 listopada do odwołania Klub Kultury Przegorzały będzie działał wyłącznie online, zgodnie z decyzją Rady Ministrów o zamknięciu instytucji kultury dla odwiedzających.To nie znaczy, że przestajemy pracować i tworzyć kulturę! Wydarzenia i spotkania, które miały się odbyć stacjonarnie, będziemy organizować dla Was w sieci. W wirtualny świat przenosimy również prowadzone przez nas zajęcia stałe:- Studio wokalne i nauka gry na instrumentach- Mała Akademia Plastyczna- Pracownia Filmowa PIKSEL- Język hiszpański, korepetycje z języka angielskiego, konwersacje z języka francuskiego i logopedia- Joga i gimnastyka Aktywne50+- Strefa Rodzica online Klubu Kultury PrzegorzałyZachęcamy do kontynuacji zajęć w formie zdalnej. Instruktorzy skontaktują się z Państwem w sprawie szczegółów technicznych i proponowanych narzędzi pracy online. Tymczasowo zawieszamy zajęcia:- Angielski dla najmłodszych - Taniec z elementami akrobatykiBędziemy bardzo tęsknić za Waszymi odwiedzinami i typowym gwarem klubowych popołudni, ale mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami online. Śledźcie naszą stronę internetowa, Facebooka, Instagrama i Youtube.Do zobaczenia w sieci!
Wstęp wolny
Małe historie wielkiego Krakowa
31 grudnia 2020
Małe historie wielkiego Krakowa to cykl filmów prezentujących osobliwe miejsca i nieznane zabytki znajdujące się na terenie czterech krakowskich dzielnic: Zwierzyńca, Prądnika Białego, Krowodrzy i Bronowic. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do odkrywania lokalnych historii i poznawania dziedzictwa kulturowego ukrytego w miejscach poza utartymi szlakami. Do każdego filmu dołączamy mapkę, która pomoże zlokalizować prezentowane miejsca. Zobacz filmy:1. Zwierzyniec: Dwór na JodłowejJakie tajemnice kryje dwór na ulicy Jodłowej? Kim była mała Ania, która mieszkała w nim sto lat temu? I skąd w Przegorzałach wzięło się tyle koni?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.2. Prądnik Biały: Fort TonieDlaczego Fort Tonie uznaje się za najbardziej wyjątkowy obiekt Twierdzy Kraków? Ile armii strzegło go przed laty? I kto króluje w nim dzisiaj?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.3. Krowodrza: Fabryka CzekoladyKogo nazywano Wielkim Krakowskim Królem Czekolady? Czy da zamienić budynki browaru na wytwórnię słodkich łakoci? Gdzie na ulicy Wrocławskiej szukać śladów po dawnej fabryce?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu. 4. Bronowice: Fort MydlnikiGdzie ukryta jest najciekawsza w Mydlnikach "malownicza ruina"? Czy warto wybrać się na spacer w poternie i wejść do kaponiery? Do czego może służyć fort, gdy już nie ma w nim żołnierzy?Pobierz mapkę.Przeczytaj więcej o tym miejscu.Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Dworku Białoprądnickiego. Materiały historyczne: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce Realizacja materiału filmowego: Łucja Malec Kornajew "Fishka Kraków Tours", Kamil Wojtak "57 Film"Sfinansowano ze środków Miasta Krakowa. Zadanie publiczne: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.Projekt związany z obchodami XXX lecia Dzielnic Krakowa.
Wstęp wolny
Jesteśmy na Instagramie!
10 listopada 2020
Choć nie możemy spotkać się teraz w realu, bardzo chcemy utrzymać z Wami kontakt! Dlatego zapraszamy do obserwowania naszego Klubu również na Instagramie. Będziemy pokazywać Wam, co słychać w Przegorzałach i podzielimy się działaniami kulturalnymi, które prowadzimy w sieci. Śledźcie nasz profil: @kk_przegorzały. Do zobaczenia!
Wstęp wolny
Zwierzyniec - odkryj go na nowo! Przewodnik i konkurs
30 listopada 2020
Czym był ukochany przez mieszkańców Zwierzyńca "Krokodyl"? Z czego słynął Dziadek Pudełko? Ile taczek potrzebowano do wzniesienia kopca Piłsudskiego? Gdzie najchętniej "rżnięto w gałę", a gdzie zjeżdżano na saneczkach? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie lektura e-przewodnik "Zwierzyniec - odkryj go na nowo" przygotowanego w ramach projektu SzpiedzyWiedzy.pl przez fundację Trasa dla bobasa w partnerstwie z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Przewodnik dostępny TUTAJ. Publikacja ma nowoczesną formę app boka, łączącą atrakcyjną narrację z interaktywnymi zadaniami i zagadkami.Wszystkich małych detektywów chętnych poznać tajemnice krakowskich dzielnic zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie szpiegowskim: https://www.trasadlabobasa.pl/dzielnicekrakowaRozwiązane zagadki można przesyłać do 30 listopada.Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody: zabawki, gadżety, niespodzianki, a także zaproszenia na indywidualne rodzinne zwiedzanie krakowskich muzeów i instytucji.
Wstęp wolny
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom - wystawa
03 listopada 2020
Zapraszamy na wystawę ilustracji Mikołaja Rejsa do książki "Baśnie, których nie czytano dziewczynkom" wydanej nakładem Wydawnictwa Dwukropek.Uwaga! W związku z decyzją Rady Ministrów o tymczasowym zamknięciu instytucji kultury dla odwiedzających w dniach 7-29.11, wystawa będzie dostępna stacjonarnie po ponownym otwarciu naszego Klubu. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmu promującego wystawę (KLIK!). W planach mamy również wirtualne zwiedzanie i spotkanie autorskie online. “Baśnie, których nie czytano dziewczynkom” to zbiór piętnastu baśni ludowych z całego świata. Choć są osadzone w tak odmiennych kulturach, łączy je postać głównej bohaterki – zawsze jest to kobieta.W powszechnie opowiadanych baśniach z reguły to mężczyźni odgrywają kluczowe role, to oni są mądrzy, odważni, i to oni ratują bezbronne księżniczki. Tutaj jest na odwrót. To kobiety (zarówno małe, jak i zupełnie dorosłe) są ukazane jako silne, sprytne i inteligentne osobowości, które zawsze znajdą sposób, by wybawić z opresji mężczyzn i zadrwić ze złych charakterów(opis za: Wydawnictwo Dwukropek)Autorem wyjątkowych ilustracji jest Mikołaj Rejs, jeden z oryginalniejszych współczesnych artystów street artu. Wielbiciele wykonanych przez niego licznych krakowskich murali, odnajdą w ilustracjach do "Baśni..." znajomy charakter twórczości artysty: niepodrabialną kreskę, sięganie do ludowych mitów i kreowanie klimatycznych fantastycznych światów.
Wstęp wolny
Francuskie konwersacje z naszym wolontariuszem
16 października 2020
Do naszego zespołu dołączył nowy wolontariusz Jeremy, który zaprasza Was na pierwsze konwersacje z języka francuskiego. Oddajemy mu głos:Cześć wszystkim, mam na imię Jeremy i jestem Francuzem. Zapraszam na konwersacje z języka francuskiego, które pomogą poćwiczyć umiejętności językowe i nabrać swobody w porozumiewaniu się po francusku. Porozmawiamy o sztuce, podróżach, literaturze, aktualnych wydarzeniach i wielu innych tematach... spróbujemy też zagrać w kilka gier. Początkujący mile widziany!Konwersacje odbywają się online za pomocą Google Meets we wtorki o godz. 19:00 Link do spotkań zostanie przesłany uczestnikom mailowo. Zapisy przez formularz na stronie. Zajęcia są bezpłatne. Bonjour à tous! Je m’appelle Jeremy et je suis français. Le club culturel Przegorzały vous invite à participer à une discussion en Français afin de pratiquer la langue. Ces discussions nous permettront de parlé de sujet variés : art, voyage, culture, littérature... et aussi quelques jeux. Les débutants sont aussi le bienvenu.La conversation a lieu en ligne sur Google meet chaque Mardi à partir de 19 heure. Le lien pour participer sera envoyé par mail, vous pouvez vous inscrire sur ce lien. La participation est entièrement gratuite. À bientôt j’espère! Zajęcia są nieodpłatne, dzięki dofinansowaniu z programu Europejskiego Korpusu Solidarności.
Wstęp wolny
Domowe Studio Filmowe
02 października 2020
Domowe Studio Filmowe to cykl filmów prezentujących proste sposoby na zrealizowanie własnego filmu animowanego. Cykl wzbogacony jest o tutoriale do nauki programu Open Toonz - darmowej aplikacji do tworzenia dwuwymiarowej animacji komputerowej. Materiał przeznaczony dla dzieci i młodzieży, może służyć jako inspiracja dla nauczycieli, instruktorów i innych kadr kultury.Filmy zrealizowano w ramach projektu "Sztuka po krakosku - wchodzę w to".Od jutra na naszym kanale Youtube będziemy publikować kolejne odcinki tutoriali:Open Toonz tutorial:3.10 - Instalacja programu i narzędzia4.10 - Animacja rysowana klatka po klatce5.10 - Animacja automatyczna6.10 - Animacja szkieletowa7.10 - Morfing8.10 - Rendering i rotoskopia9.10 - Postprodukcja i efektyDomowe Studio Filmowe:10.10 - Animacja wycinankowa i plastelinowa11.10 - Narzędzia i etapy pracy przy produkcji filmu animowanego---Autorem filmów jest Katarzyna Agopsowicz - absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, reżyserka filmów animowanych, edukatorka, opiekunka Pracowni Filmowej dla dzieci i młodzieży PIKSEL.---„Sztuka po krakosku” - czyli po naszemu, to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego, oparty na współpracy z filiami Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Dowiedz się więcej o projekcie. ---Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".Celem programu "Kultura w sieci" jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online. Program jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii.
Wstęp wolny
I was here. Międzynarodowa wystawa fotograficzna.
25 września 2020, 22 października 2020
Zapraszamy na międzynarodową wystawę fotograficzną "I was here/ Tu byłem" przygotowaną w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności. Poświęconą zagadnieniu tymczasowości i ulotności wystawę można obejrzeć nieodpłatnie w naszym Klubie od 25 września do 22 października. Otwarciu wystawy będą towarzyszyły warsztaty kreatywne z udziałem wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności. O wystawie:"Tu byłem" jest czasowe i przestrzenne. „Tu byłem” można pojmować wielorako: jako pozostawienie po sobie śladu lub zwyczajne potwierdzenie swojej obecności w danym miejscu i o danej porze. „Tu byłem” może być radosne, nostalgiczne lub dosłowne. „Tu byłem”, a wiążąc się z tym miejscem, stałem się jego częścią. W tym sensie „Tu byłem” pozwala nowo zdefiniować pojęcie tożsamości. Odnosi się do problemu tymczasowości i ulotności naszego bycia tu i teraz. „Tu byłem”, a więc już mnie tu nie ma i nie będzie mnie jutro. Czy moja obecność będzie pamiętana?Siedmiu artystów proponuje swoją wizję i interpretację tego złożonego zagadnienia. Połowa z nich to zagraniczni wolontariusze programu Europejskiego Korpusu Solidarności, druga połowa – to mieszkańcy Małopolski. Każdy z nich dzieli swoją własną wrażliwością, a łączy ich jedna rzecz: „tu byli” pewnego dnia. Wystawa jest finansowana z budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności. About exhibition: “I was here” is temporal and spatial. It’s about leaving a mark or simply being here. It could be joyful, or nostalgic or literal. “The statement ‘I was here’ exercises a psychological need to claim time and space bound existence in order to assert the specific presence of an individual life”(Clio Unger). We belonged to this place, we are as much as part of it that it is us. I was here redefined the conception of identity. But this theme also involve the conception of a temporary and ephemera process. If I was here it’s because I am not anymore or I won’t tomorrow, we risk to be forgotten. Seven artists are proposing their visions of this complex expression. Half of them are volunteers of the European Solidarity Corps and the other half are citizen of Malopolska. Each one of them offering their own sensibility but sharing one thing, to have one day been here. This exhibition is finance by the European Solidarity Corps.